Nauwkeurigheid ver achter de komma is een illusie

Nieuws
01-10-2024
Peter van Bergeijk
Economen houden zich te weinig bezig met de onnauwkeurigheid van hun gegevens. Het vakgebied heeft last van ‘ongeloofwaardige schijnnauwkeurigheid’ en hecht te vaak een doorslaggevend belang aan kleine verschillen. Aldus Peter van Bergeijk, die binnenkort afscheid neemt van de Erasmus Universiteit, waar hij hoogleraar internationale en macro-economie was.

Inleiding

Alle economische kerngrootheden worden in tienden en soms honderden van een procent gerapporteerd. Dit wordt niet gerechtvaardigd door de nauwkeurigheid van het onderliggende statistische materiaal. Dikwijls valt het teken van een groeivoet niet wetenschappelijk te bepalen. Toch verliezen economen zich dan in het waarde willen hechten aan wat er achter de komma staat. In mijn laatste boek On the inaccuracies of economic observations (van Bergeijk 2024a) geef ik voorbeelden uit industrielanden, opkomende markten en ontwikkelingslanden van meetfouten in de grootteorde tien tot twintig (en soms wel vijftig) procent die optreden bij het waarnemen van bijvoorbeeld productie, inkomen per hoofd, werkloosheid, productiviteit, handel, lopende rekening en grondstoffen.

De boodschap dat economische gegevens veel onnauwkeuriger zijn dan men zich realiseert, is helemaal niet nieuw. Zo'n driekwart eeuw geleden werd dit al indringend aangekaart door Oskar Morgenstern, in zijn vergeten klassieker On the accuracy of economic observations. Mijn boek laat slechts zien dat de nauwkeurigheid van economische waarneming sindsdien grosso modo onveranderd is gebleven.

[....]


Lees verder op: MeJudice.nl

Gerelateerde vacatures

Geïnteresseerd in een carrière bij organisaties in ditzelfde vakgebied? Bekijk hieronder de gerelateerde vacatures en vind de perfecte match voor jou!
Top vacature
Blue Sky Group
4.400 - 6.500
Medior
Amstelveen
Ben jij op zoek naar een uitdagende stap in je carrière en wil jij jouw tanden zetten in actuariële vraagstukken voor verschillende pensioenfondsen? Dan maken we graag kennis met je!
Top vacature
Finalyse
Marktconform
Senior
Amsterdam
We are looking for ambitious and dedicated senior advisor(s) in the area of credit risk quantification: credit modelling (IRB), model validation, economic capital, stress testing, credit pricing, etc.
Top vacature
Klaverblad
85.000 - 122.000
Medior, Senior
Zoetermeer
Ben jij een ambitieuze actuaris en wil jij een significante bijdrage leveren aan het behalen van de doelstellingen van een organisatie die in beweging is? Krijg je energie van het...
Top vacature
Deloitte
In overleg
Junior, Medior
Amsterdam
Versterk het FRM Actuarial team om buitengewone prestaties te leveren en indruk maken op je klanten met kennis en expertise. Bij Deloitte.